Григорій Ян Грицько Кирдейович و 1462

From Rodovid AR

الشّخص:894051
Jump to: navigation, search
سلالة Кирдейовичі
الجنس ذكر
الإسم الكامل Григорій Ян Грицько Кирдейович
الأولياء

Кирдей Кирдяй [?]

صفحة ويكي wikipedia:uk:Грицько_Кердейович

الأحداث

ولادة الطفل: Ян Григорович Кирдейович [Кирдейовичі]

ولادة الطفل: Сигізмунд Григорович Кирдейович [Кирдейовичі] و 1498

الزواج: Ядвіга Бережанська (Бучацька, Кердейович) [Бережанські]

الزواج: Клара [?]

1462 الوفاة: Велике князівство Литовське

ملاحظات

Грицько Кердейович (Ян Грицко Кердей, Грицько Кірдей, Грицько з Поморян, Грицько Кердеєвич; *? — †1462 р.) — польсько-український (руський) шляхтич, .

Входив до так званої «руської партії» в Кракові (як противага впливу на Русі Одровонжів Спровських). Ця партія у 1430 р. досягла проголошення в Єдлінського привілею, який зрівнював їх у правах із поляками, а після смерті Владислава II Яґайла у 1434 р. вони поставили Софію Гольшанську (Зоф'ю) реґентшею при малолітніх дітях — вона фактично правила Польщею. Поза усяким сумнівом, партія мала намір опанувати трон не тільки в Кракові, а й у Вільному.

1431 р.: брав участь у сутичках із загонами Свидриґайла; влітку взяв замки Збаража, Володимира. Невдовзі 1431 року брав участь у виправі 2000 вояків на Крем'янець, 21 серпня в селі Тиване (пол. Tywanie[2]) розбив війська руських князів Василя І Балабана. За ці заслуги 1431 року польський король Владислав ІІ Яґайло призначив холмським старостою. Управляти холмським староством почав 1433 року (на 4 роки був призначений державцем (управителем), пізніше термін було продовжено[2]). 1433 р. розбив загін Олександра Носа під Грубешевом — в нагороду був призначений польським королем Владиславом ІІ Яґайлом першим холмським старостою після створення Руського воєводства в 1434 р. 1459 року відбув посольство до Молдавії з Анджеєм Бучацьким (результати невідомі, було призначене для убезпечення Корони від південно-східних сусідів).

Фігурував в чисельних майнових судових позовах (востаннє 13 червня 1462 року).

Історична довідка[ред. • ред. код] Польська шляхта намагалася долучити Поділля до Польщі. Як тільки помер Вітовт (1430 p.), польські пани негайно вислали своїх гінців до Кам'янця зі звісткою про його смерть, кам'янецькі поляки під проводом єпископа Павела, колишнього старости Грицька Кердейовича, що перейшов на польський бік, шляхтичів Бучацьких зв'язали та ув'язнили Вітовтового намісника Йонаса Довґірда (який ще не знав про смерть сюзерена), захопили замки Кам'янця, Смотрича, Бакоти, Скали, Червоногорода.

Незалежним Холмське князівство було до 1433 р. (точніше, Белзько-Холмське, оскільки у 1399 р. останній холмський князь Іван Юрійович загинув у битві на Ворсклі з Єдиґеєм та Тимуром-Кутлуком,— відтоді Холмщиною правили белзькі князі). За ці землі тоді між Литвою та Польщею постійно точилася боротьба, яка мала відлуння і в українському суспільстві. Інтереси Литви відстоював Олександр Ніс, Польщі — Грицько Кердейович, який не тільки приєднав до неї Поділля, а робив усе можливе для приєднання Холмщини.

Посади[ред. • ред. код] Староста холмський (1431–1439 рр.), подільський воєвода (1439–1462 рр.), теребовельський староста (1456 р.)[3], староста красниставський, каштелян львівський[4].

Власність[ред. • ред. код] 1410 року король Владислав Ягайло дав привілей подільському воєводі Грицькові Кердейовичу (Кердею)]] на Кормильче і Ходиківці (Зарічанка). Володів Винниками (1443 р.), Гусятином (початок XV с.), Поморянами. Головні маєтки Грицька Кердея були в Поморянах, Винниках, Підбережжі (або Підбереззі, біля Львова), Микулинцях, Гусятині, Шпиколосах Золочівського повіту, села Дуб, Козлів, Поленч. Королем Яґайлом були надані села Зухоричі на Русі, Даловтчі в Прошовіцькому повіті. До фундацій Г.Кердея належать костели в Білці Шляхецькій (під Львовом, 1454 року), один з костелів у Львові, Вижнянах (з десятини у Підбереззі.[1]

Друга дружина Ядвіґа з Бережан — вдова теребовельського старости Яна Бучацького — була власницею Лапшина, Лісників. Сини від двох шлюбів Ян та Зиґмунт (Сиґізмунд) до 1464 року керували теребовельським староством.

Згадки

Подольский воевода в 1485-1501 годах Кирдеевич Грыцко (Кирдей, Ян-Грицько Кирдейович).

Один из тех, кто принимал участие в польском захвате Каменца-Подольского в 1430 году. Третий Подольский воевода в течение 23 лет с 1439 по 1462 года. Умер в 1462 году.


من الأجداد إلى الأحفاد

Personal tools
لغات أخرى